13/07/2026
De zon schijnt, er komen toerwielrijders een bakkie koffie met appeltaart halen bij Spijkerman en plezierbootjes melden met drie stoten op de scheepshoorn dat ze de sluisbrug willen passeren. Op zich altijd al een mooi spektakel als bootjes worden geschut in de al ruim tweehonderd jaar bestaande sluis. Schutten betekent dan niet het door elkaar schudden van de bootjes, maar via het lage deel van het kanaal getransporteerd worden naar het hoge deel of andersom via de schutsluis.
Op de plek van de huidige Sluisbrug, waar nu duizenden auto’s per dag passeren, staat vroeger de Neckerpoort. Bezoekers moeten zich melden zodat zwervers en andere ongewenste buitenpoorters buiten de stad kunnen worden gehouden. Wie naar binnen wil, moet tol betalen en voor vee dat naar de markt gaat, moet marktgeld betaald worden. ‘s Avonds gaat de poort op slot en kunnen laatkomers overnachten in de talrijke herbergen die meestal rond de stadspoorten zijn te vinden. Bij de huidige Neckerpoort van Spijkerman hoeft je je niet te melden en wordt iedereen gastvrij ontvangen.
Op de koffie
Radioprogramma De Zaterdagochtend van RTV Purmerend heeft de mooie locatie ook ontdekt en strijkt met De Zomertoer zaterdag 12 juli neer op het grote terras bij de sluis met verhalen over de locatie, maar ook de mensen en de omgeving. Aan de overkant is het VHP huis te vinden, waarover voorzitter van de VHP Tineke Abercrombie alles weet te vertellen en Frans Spijkerman vertelt trots over de transformatie van de Neckerdijk en Kanaalschans (Buitenkant) alweer ruim tien jaar geleden. Er komen meerdere gasten langs en ook de pers komt op de koffie, maar niet aan het woord.
Speelkraam
De man aan de knoppen, Wesley Dekker, maakt er een boeiende uitzending van en vertelt dat De Zomertoer verder op pad gaat. “Onze uitzendingen draaien om ontmoeten en dat gaat het beste door eropuit te gaan. Volgende uitzendingen gaan we maken in Weidevenne bij jongerencentrum Columbuzz en in de Bossa Novastraat. Waar de komende uitzending op 18 juli is, was nog even een verrassing, maar ik kan nu wel verklappen dat we dan in Speeltuin De Speelkraam in het Leeghwaterpark zijn te vinden. Ook daar gaan we er weer een gezellig en informatief programma van maken.”
Kom langs of luister Op 14 maart 2012 plant wethouder Mona Keizer samen met Maud Rietkerk de eerste boom voor de nieuwe speeltuin en op 20 maart 2013 opent burgemeester Don Bijl de inclusieve speeltuin. Tijdens de radio uitzending komt het verhaal van de speeltuin natuurlijk ook aan bod en daarom, kom langs of luister naar de radio.
Uitzendingen van Radio Purmerend zijn voor inwoners van Purmerend met een Ziggo-kabelaansluiting te beluisteren op 103.3FM. In en rond Purmerend is Radio Purmerend te beluisteren via de ether op 104.9FM (bijvoorbeeld in de auto). Via de internetstream zij de uitzendingen wereldwijd te beluisteren.
Wilt u op de hoogte blijven van al het nieuws in Weidevenne, Kop West, Centrum en Beemster,
schrijf u dan in voor de nieuwsbrief.



