Taart en bloemen voor honderdjarige Toon Capel

12/02/2026

In 1926 treedt het Kabinet De Geer aan als extraparlementair intermezzokabinet en moeten automobilisten na rijwielbelasting (drie gulden per jaar) ook wegenbelasting betalen. Het is lang geleden, maar Purmerender Toon Capel heeft het allemaal meegemaakt. Op 11 februari 1926 wordt Toon geboren en honderd jaar, twee kinderen, twee kleinkinderen en twee achterkleinkinderen later, komt burgemeester Ellen van Selm hem feliciteren in het WoonKollektief, waarvan hij in de jaren tachtig zelf een van de oprichters is.

Niet alleen de burgemeester, familie en bekenden komen Toon feliciteren, ook politici uit Tweede Kamer laten van zich horen. Via een videoboodschap zingen Jesse Klaver, Lisa Westerveld en Laura Bromet de eeuweling toe en feliciteren hem met deze bijzondere verjaardag. Koffie, gebak, en cadeautjes, waaronder een heuse tuinbank maken het feest compleet.

Veel meegemaakt
Toon is een geboren en getogen Purmerender en een bekend gezicht in de stad. Hij staat regelmatig in de plaatselijke pers, onder andere vanwege zijn politieke werk en inzet voor de samenleving. Toon heeft veel meegemaakt, zijn gezin heeft het niet breed en hij maakt zowel de crisisjaren als de Tweede Wereldoorlog mee. Tijdens een verplichte uitzending naar Nederlands-Indië werkt hij als radiomonteur. Hij wil eigenlijk niet naar ‘de Oost’ en heeft in de kazerne in Den Haag nog geflyerd en geplakt tegen uitzending. Later biedt hij daar als hospik medische hulp aan het leger en de plaatselijke bevolkingen en daarnaast is hij correspondent. Hij wordt een vertrouwenspersoon voor veel soldaten en werkt drie jaar hij in de jungle zo groot als  de provincie Utrecht. Twintig van de bijna duizend militairen uit zijn bataljon overleven het niet.

Politiek actief
Na de oorlog werkt Toon dertig jaar bij de drukkerij van De Waarheid. Daarnaast is hij politiek actief. Zo is hij betrokken bij ouderenbond ANBO, vakbond FNV en was hij partijsecretaris van de plaatselijke Communistische Partij van Nederland (CPN). Hij zet zich in voor de lokale gemeenschap, staat op voor kwetsbare groepen en maakt zich sterk voor een rechtvaardige wereld. Al tijdens zijn loopbaan in de grafische sector, staat Toon bekend als iemand die van zich laat horen in de gemeentepolitiek. Zo is hij als FNV-lid betrokken bij de oprichting van het Platform Sociale Zekerheid. Hij wordt actief op het gebied van wonen, als hij in 1987 met de VUT gaat en de voorzitter van de plaatselijke ANBO-PCOB hem vraagt of hij zich wil inzetten voor mensen op latere leeftijd.

Tinnen Koetje
Toon ontvangt een Koninklijke Onderscheiding en is de eerste persoon in Purmerend die een Tinnen Koetje, een waarderingsprijs van de gemeente, krijgt. De honderdste verjaardag wordt gevierd met de familie in restaurant 1612 in Noordbeemster. 

 

 

 

 

 

 

Wilt u op de hoogte blijven van al het nieuws in Weidevenne, Kop West, Centrum en Beemster,
schrijf u dan in voor de nieuwsbrief.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *