Dieren kunnen schrikken van helikopter

16/08/2025

Vanaf 15 augustus voert de Provincie Noord-Holland samen met het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier (HHNK) een bodem- en grondwateronderzoek uit in het landelijk gebied. Hiervoor wordt een helikopter ingezet die op lage hoogte over weilanden en akkers vliegt. Onder de helikopter hangt een meetinstrument in de vorm van een grote hoepel (circa 35 meter) en hiermee wordt de bodem tot 250 meter diepte in kaart gebracht via elektromagnetisch onderzoek. Dit kan overlast veroorzaken voor dieren, zoals paarden en vee.

De helikopter vliegt op ongeveer 60 tot 80 meter hoogte met een snelheid van 60 tot 80 km/uur. De vluchten vinden alleen plaats boven landelijk gebied, dus niet boven dorpen of steden. De verzamelde gegevens worden gebruikt om de beschikbaarheid van zoetwater voor natuur, landbouw en industrie te onderzoeken, en om risico’s van verzilting beter in beeld te brengen. Paarden- en veehouders in het buitengebied moeten rekening houden rekening met de mogelijke schrikreactie van dieren op het geluid en de aanwezigheid van de helikopter.  

Foto: Stephan Müller.

Planning grotendeels bekend
De globale planning is inmiddels bekend. Op www.freshem.nl is te zien wanneer en op welke locaties gevlogen wordt. De exacte vliegroute en het tijdstip worden minimaal 1 dag van tevoren bekendgemaakt en kunnen door weersomstandigheden nog wijzigen.

Meer informatie
Meer informatie over het project en antwoorden op veel gestelde vragen is te vinden op www.freshem.nl of stuur een e-mail naar helikoptermeting@noord-holland.nl  Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de omgevingsmanagers Stef Bakker (Provincie Noord-Holland, 06-1092 4327) of Maarten Zon (HHNK, 06-2249 0220).

 

 

 

Wilt u op de hoogte blijven van al het nieuws in Weidevenne, Kop West, Centrum en Beemster,
schrijf u dan in voor de nieuwsbrief.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *